All content is protected by copyright and may not be downloaded or copied.
logo

Autor

Po letech nadšeného fotografování přírody, toulek českou i světovou krajinou s batohem na zádech a mnoha krásných i děsivých zážitcích na hřebenech hor jsem se rozhodl podělit o výsledky mé snahy prostřednictvím těchto stránek.

Jak fotím

Ve své tvorbě se snažím o odlišnou prezentaci přírody, než je v současné krajinářské fotografii zvykem. Nebaví mě bezmyšlenkové cvakání mlhy z přeplněných vyhlídek, zásadně nefotím za denního slunce, rád pracuji v obtížných podmínkách, s netradičním světlem a vymýšlím zajímavé kompozice. Snažím se upřednostnit kvalitu před kvantitou, chci aby každá má fotografie byla originální a nezaměnitelná. Aby z ní na diváka dýchla atmosféra daného místa a stejné mrazení, které jsem v tu chvíli sám cítil v zádech.

Proč fotím

Z čisté lásky a respektu k přírodě, nebo lépe řečeno té malé části z ní, který naše civilizace dosud nestihla zničit. Každý den v horách mi přinese něco nového, jedinečného a většinou i neopakovatelného. Když se k tomu čas od času přidají dobré fotografické podmínky, je pro mne velkou výzvou tyto mimořádné momenty zachytit a navždy zvěčnit pro ty, kteří neměli to štěstí zažít je na vlastní kůži.

Kde fotím

Dávno pryč je doba kdy jsem si myslel, že vrcholem fotografie je ranní mlha z vyhlídky v Českém Švýcarsku. Místo stativových bitev na známých a pohodlných místech se snažím věnovat co nejvíc času objevování nových lokalit. Nejnovějšími přírůstky v galerii jsou například fotografie z daleké sibiřské Altaje, kde jsem trekoval v nádherných horách naprosto nedotčených civilizací, kam se přede mnou mnoho lidí nedostalo.

A stejně, focení je vlastně jen záminka

Přestože při plánování mých cest hraje fotografování důležitou roli, to co zůstane nakonec hluboko ve mně nejsou dlouhé hodiny mrznutí u stativu, ale zážitky, které během toho přijdou nečekaně samy. Jako dvě noci strávené neplánovaně na opuštěném ostrově u Islandu při hledání papuchalků, tři dny ve sněhové bouři v průsmyku vysoko v ruských horách, stan roztrhaný podzimní bouřkou v Dolomitech, blízká setkání s medvědy v Yellowstonu, vlkem v Yosemitech či krokodýlem v Kostarice, ale i všechny ospalé východy slunce ze skal v Broumovských stěnách.

Rozhovor na aktualne.cz: Mám rád Altaj a Bajkal, je tam ještě spousta fotografy neobjevených míst, říká Jaroslav Zákravský
Rozhovor na tipyjakfotit.cz: Jaroslav Zákravský: Krajinář se nesmí bát zvednout zadek, naložit na záda batoh, zmrznout, zmoknout a trpět

Kontakt

Pokud mi chcete zanechat zprávu, kontaktní údaje i formulář naleznete pod odkazem vpravo.