All content is protected by copyright and may not be downloaded or copied.
logo

Nejtajemnější jezero Alp

Jsou dny kdy vypadá jako z pohádky, ale jsou i dny, kdy je jako vystřižené z hororu. Úchvatné jezero Lago Sorapis leží ve výšce dvou tisíc metrů v téměř uzavřeném kotli, ze tří stran obklopeno stejnojmenným skalním masivem. Jeho modře zbarvená voda vypadá za letního slunného dne idylicky a úplně vybízí k osvěžení. Když však slunce zapadne a třítisícové vrcholky masívu Sorapis se zahalí do mraků, dokáže jezero vytvořit jedinečnou tajemnou atmosféru. Takovou, na kterou jsem nikde jinde v Alpách nenarazil.

Lago Sorapis se nachází v srdci Dolomit, kousek nad oblíbeným horským střediskem Cortina d’Ampezzo. Je jednoduše dostupné, vedou k němu hned dvě turistické cesty a ani na jedné z nich člověk nestráví ani při pohodové chůzi víc než dvě a půl hodiny. Doporučuji spíše tu z průsmyku Passo Tre Croci („průsmyk Tří křížů“), která sice z velké části vede po skalním traverzu a místy je zajištěná řetězy, ale za ty výhledy do údolí troška adrenalinu rozhodně stojí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat bezpečnosti v případě, že byly v posledních hodinách nebo dnech intenzívnější srážky. Turistická cesta se v takovém případě změní v potok a z pevné skály je rázem skluzavka.

Lago Sorapis (Dolomity, Itálie)

Lago Sorapis (Dolomity, Itálie)

Kousek od jezera je možné strávit noc v horské chatě Rifugio Vandelli. Protože je Lago Sorapis cílem zejména jednodenních výletů, chata nebývá plná ani v létě a není tak nutné objednání noclehu dopředu. A jak je v Itálii zvykem, ani zdejší kuchyně rozhodně nezklame, doporučuji hlavně výbornou pečenou polentu se sýrem. Ovšem angličtinu u nikoho z personálu rozhodně neočekávejte, což je vlastně v Itálii také zvykem 🙂 Kromě velkého fotografického potenciálu nabízí masiv Sorapis i zajímavé lezecké možnosti, takže doufám, že moje příští návštěva tohoto úžasného místa bude delší než jednu noc.

Lago Sorapis (Dolomity, Itálie)

Lago Sorapis (Dolomity, Itálie)

Comments are closed.