All content is protected by copyright and may not be downloaded or copied.
logo

Yellowstone, opravdový ráj na zemi

Nejstarší národní park na světě jsem si poprvé oblíbil už jako malý, kdy na mně zanechal hluboký dojem coby domov Médi Bédi. Když jsem se tam mnoho let poté konečně vypravil, nebyl jsem si jistý, co přesně očekávat. Tamní ochrana přírody a celková snaha o zachování původní krajiny a zvířat sice na papíře přináší dobré výsledky, ale skutečnost může být úplně jiná. Nedělal jsem si naděje, že se Yellowstone podařilo úplně ochránit od jakéhokoliv náznaku komerce, ale zároveň jsem doufal, že nebudu na každém kroku zakopávat o stovky navoněných turistů, ploužících se po širokých asfaltových cestách s čerstvým Big Macem v ruce.


Cesta z téměř pouštního letiště v Salt Lake City zabrala dobrých 7 hodin a zatímco hlavní město Utahu bylo v odpoledních hodinách rozpálené na 35 stupňů, v Yellowstonu nás přivítal příjemný noční mrazík. Centrální oblast národního parku se nachází na náhorní plošině ve výšce kolem 2 200 metrů, klimatické podmínky  mají tedy velmi blízko k opravdovým horám. Jako svojí základnu pro objevování krás parku jsme zvolili Norris Campground, krásné tábořiště jen několik desítek metrů od horkých pramenů a meandrů malebného potoka, které si za svůj domov v době naší návštěvy zvolila i dvojice velkých bizonů. Během následujících sedmi dní jsme prošli všechna nejznámější místa parku a vychutnali si mnoho nezapomenutelných zážitků.

Hned druhý den jsme se vydali na „povinný“ silniční okruh nejznámějšími místy parku a poprvé a naposledy zažili to, že jsem se trochu bál. Díky tomu, že vzdálenost mezi parkovištěm a atrakcí byla jen zřídka vyšší než sto metrů, cesty k nim byly chvílemi přeplněné a člověk se cítil všelijak, rozodně však ne jako v centru divoké americké přírody. Na druhou stranu je třeba říci, že navzdory občasnému davovému šílenství stála každá naše zastávka za to. Legendární gejzír Old Faithful je pro Američany tím, čím je pro Švýcary Matterhorn. Malý Morning Glory Pool prozměnu nabídne barvy, které nedokáže vytvořit ani nejnovější Photoshop. Obrovské jezero Yellowstone Lake vypadá z každé své strany jako divoké místo, kam nevkročila lidská noha. Úchvatný Grand Prismatic Spring většina lidí vidí jen z dřevěného chodníku okolo, při troše snahy však není složité nalézt nenápadnou cestičku na vedlejší kopec a vychutnat si vše z ptačí perspektivy. Opomenout by návštěvníci neměli ani Mammooth Hot Springs, gejzíry a vulkány nacházející se ve vyprahlé oblasti na samém severu parku, v místech kde náhorní plošina padá do prérií Montany.

Ráno mezi gejzíry

Ráno mezi gejzíry

Kapitolou samou pro sebe je návštěva každé z mnoha vyhlídek na Grand Canyon of Yellowstone. Několik stovek metrů hlubokému kaňonu dominují dva vodopády – Lower a Upper Yellowstone Falls, které je možné obdivovat ze všech možných stran a úhlů. Překvapivě nejvíce nás zaujaly pozorovací plochy umístěné nejníže. Zčásti i proto, že nebyly tak jednoduše dostupné, ne každému se chtělo šplhat zpět k parkovišti stovky výškových metrů. Ale hlavně – být jen několik desítek metrů od místa, kam padají každou vteřinu více než dvě stovky kubíků vody, je pokaždé úžasný žážitek, kdy si člověk uvědomí obrovskou sílu přírody.

My jsme však do parku nepřijeli proto, abychom se promenádovali v sandálech po umetených cestičkách k atrakcím a proplétali se mezi davy turistů s mobilem v jedné a tabletem ve druhé ruce. Chtěli jsme toto úchvatné území poznat zevnitř, jen tak se poflakovat po místech vzdálených silnicím a turistickému ruchu, nebýt obklopeni ničím jiným než čistou přírodou. A pravě takový naštěstí Yellowstone z 90% ještě stále je. Chodit mimo oficiální cesty je sice přísně zakázáno (a dostat se do křížku s americkými zákony bych rozhodně nechtěl), stačí se však vydat na jakýkoliv z pestrého množství trailů, které park nabízí, a člověk se ocitne v hotovém ráji.

Klikatící se Yellowstone River

Klikatící se Yellowstone River

Stovky mílí úzkých cestiček skrz lesy, křoví, slatě, pastviny a horské louky, kde můžete při troše štěstí na každém kroku narazit na medvěda, losa, soba nebo bizona, a při větší porci štěstí i na vlka, kojota, rysa nebo pumu. My toho štěstí měli přiměřeně a postupně si odškrtli všechny zástupce té první skupiny. Medvědů jsme viděli dohromady osm, při pozdějším detailním zkoumání jejich fotek nás jen trochu zklamalo, že všechno byli medvědi hnědí, a žádný grizzly. Tehdy jsme ještě nevěděli, že nádherný grizzly na nás čeká o pár stovek kilometrů dál, v národním parku Glacier. Nicméně vidět v Yellowstonu medvěda není nic složitého. Nám se pro pozorování divokých zvířat nejvíce osvědčilo nádherné údolí mezi Canyon Village a Yellowstone Lake, kam jsme se vraceli téměř každý večer před západem slunce.

Když se zeptáte místních rangerů, většina vás odkáže na úplný sever parku, kde se nachází výskytem zvířat vyhlášené Lamar Valley. Na nás tam však čekalo pouze několik stád bizonů a celkový profil širokého údolí nás příliš nezaujal, takže jsme většinu času trávili v již zmíněné oblasti podél Yellowstone River. Pozorování zvířat je všude naprosto bezpečné, pokud se například medvěd přiblíží k lidem víc, než je zdrávo, během chvíle se na objeví ranger a udělí všem striktní pokyny, jak se chovat a co dělat.

Z Yellowstone jsem odjížděl plný dojmů a už v té chvíli mi bylo jasné, že se tam budu chtít brzy vrátit. A to stále platí.

Na závěr mám pár tipů pro ty, kdo se chtějí do této nádherné oblasti vydat:

Nejbližší větší letiště je v Salt Lake City, levnější letenky se dají sehnat do vzdálenějšího Seattlu nebo Denveru.

V červenci a srpnu je park přeplněný, příště zvolím raději začátek září.

Foťák nepouštějte z ruky, překvapení může čekat na každém kroku.

Připravte se na zimu, i v létě noční teploty klesají hluboko pod nulu.

Na mobil zapomeňte, Yellowstone není pokryt signálem.

Půjčení auta je pro pohyb v parku téměř povinnost, bez něho se v USA nedá existovat.

Zásuvka pro dobití elektroniky je téměř v každém kempu v budově se sociálním zařízením.

Pokud vyrazíte do přírody (backcountry), je dobré mít s sebou sprej proti medvědům.

Kempy bývají hned ráno obsazené. Nejlepší je bydlet celou dobu na jednom místě a neřešit každý den stěhování.

Nejlepší období dne je časné ráno, kdy je příroda nejhezčí a turisté spí.

 

Comments are closed.